İstanbul Masör

İstanbul Masör

Alternatif Tıp Olarak Görülen Masaj’ın Bir Çok faydaları bulunmaktadır kas eklem ağrıları günün yorgunluğu ve psikolojik olarak faydaları vardır. Masaj yüzyıllardır alternatif tıp olarak yapılmaktadır, Masaj Cinsel terapi olarakta kullanılmaktadır. Motonlaşmış evliliğinize masaj ile renk katabilirsiniz eşinize veya sevgilinize hediye olarak masaj hediye edebilirsiniz Evliliğinize renk katıcaktır veya eşinize kendi ellerinizle masaj yaparak ilişkinize daha çok renk katabilirsiniz.

Uzman eller tarafından yapılan masaj sayesinde bel, boyun ve bacak ağrılarından kurtulmak mümkün. Üstelik kaygı, depresyon ve sıkıntıyı da bu sayede unutabilirsiniz. 

Masaj sözcüğü Arapça’dan gelmektedir “hafifçe basmak” anlamına gelmektedir. Toplumdan topluma değişen masaj uygulamaları sözkonusudur. Medikal açıdan bakıldığında masaj Amerika’da tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları kapsamında kabul edilmektedir. Yani tedavi edici uygulamalar kapsamında değerlendirilmektedir. Ancak masaj hakkındaki bilimsel kanıtlar oldukça sınırlıdır. Masaj terapisi eğitimli uygulayıcıların elinde ciddi risler oluşturmayan hoş, zevk veren bir terapidir.

BİNLERCE YIL ÖNCE DE VARDI 

Masaj terapisi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır.  Antik Çin, Japonya, Hindistan, Arap ulusları, Mısır, Yunanistan’dan (Hipokrat masajı “sürtme, ovma sanatı” olarak tanımlar) ve Roma’da elde edilen belgelerde masaj terapisi yer almaktadır. Masaj, Rönesans döneminde Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktaydı. 1850’lerde, İsveç’te eğitim almış iki Amerikalı hekim,Amerikada masajı popüler hale getirdiler ve farklı sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması için kullandılar. 1930’lar ve 1940’lardaki tıbbi tedavideki bilimsel ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, masaj Amerika Birleşik Devletleri nde gözden düştü. Masaja olan ilgi özellikle 1970’li yıllarda sporcular, atletler arasında yeniden canlandı.

AYAKLAR DA KULLANILABİLİR 

“Masaj terapisi” terimi birçok farklı tekniği kapsamaktadır. Terapistler genel olarak kasları ve vücudun diğer yumuşak dokularını;  basarak, ovarak veya başka şekilde manipüle ederler. Terapistler çoğu kez ellerini ve parmaklarını kullanırlar, ancak ön kollarını, dirseklerini veya ayakların da kullanıldığı masaj teknikleri bulunmaktadır.  İsveç masajında terapist, uzun vuruşlar, yoğurma, derin dairesel hareketler, titreşim ve dokunuş tekniklerini kullanır.  Spor masajı;  özellikle sporcuların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış İsveç masajına benzer uygulamalardır. Baskı sırasında acı veren ve vücudun herhangi bir yerinde belirtilere neden olabilen, kas  düğümlerine (kuluçlar), miyofasyal tetik noktalarına odaklanan derin doku masajı ve tetik nokta masajı da önemli masaj çeşitlerindendir.

FAYDALARI 

Masaj terapisi, talep ve popülarite artan bir tedavi yaklaşımıdır. Bu terapi şekli,  gerginliği gidermek, stresi azaltmak, kaygıyı azaltmak, uykuyu düzeltmek ve düzenlemek, vücudun tamamında gevşemeyi sağlamak gibi yararlar sağlamaktadır. Vücudun yumuşak doku alanları arasında kaslar, tendonlar, bağ dokusu gibi oluşumlar yer alır. Bunlardan biri yada birkaçı  gergin ya da hasarlıysa, gevşetilmesi gerekiyorsa rahatsızlık geniş kas veya sinir dokularını kapsıyorsa masaj terapisi denenmelidir.

Kan basıncının düşmesini sağlar 

Uzun süreli yapılan bazı çalışmalarda düzenli uygulanan masaj programının sistolik (büyük) ve diyastolik (küçük) kan basıncını azaltabileceğini göstermiştir. Dahası, vücuttaki kortizol seviyelerini de düşürebilir. Ayrıca, düzenli masaj seansları, kaygı, hırs, gerginlik ve depresyona neden olan tetiklenmeleride rahatlatır.  Düşük kan basıncı seviyeleri, kalp krizi, felç ve / veya böbrek yetmezliği riskini ve diğer pek çok sağlık sorununu da azaltabilir.

Rahatlatıcıdır 

Vücut gergin ve stres altındayken stres hormonu olarak bilinen kortizol artmakta dengesiz hale gelmektedir sonuçta  kilo alma, uykusuzluk, sindirim problemleri ve baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Masaj terapisi vücuttaki kortizol düzeylerini düşürerek tüm bu olumsuzlukların giderilmesine katkı sağlar. Dahası, bu terapi biçimi gevşeme, iyi ruh hali ve azalmış stres düzeyleri gibi kalıcı etkiler  oluşturmasının yanında vucudun enerji durumunu da artırır. Dolayısı ile hem fiziksel hem de duygusal iyileşmeler oluşur.

Kasları gevşetir

Masaj terapisinin amacı, gergin kasları rahatlatmak, esnekliği artırmak ve etkilenen kasların yanı sıra vücudun bir bütün olarak rahatlamasını sağlayarak vücuttaki ağrıların azaltılmasını sağlamaktır.  Masaj, problemli dokuların  beslenmesini ve oksijen teminini artıran uygulamadır bunu kan akımını artırarak gerçekleştirir.  Masaj sırasında vücutta dopamin ve serotonin düzeyleri artar endorfinler  (ağrı kesici hormonlar) salınır. Bu hormonlar vücuda birçok yönden, fiziksel ve duygusal açıdan  yardımcı olurlar. İmmün sistem güçlenir, ağrılar azalır, mutlu ve neşelik hali oluşur ve sinirler yatışır.

ORTAM DİNLENDİRİCİ OLMALI 

Masaj terapistleri, özel ofisler, hastaneler, huzurevleri, stüdyolar ve spor tesisleri gibi çeşitli ortamlarda çalışırlar. Ortamın sakin, dinlendirici olması önemlidir. Masaj yaptıracak hasta gevşek giysiler giymiş veya soyunmuş olarak masanın üzerine uzanır. Terapist deride sürtünmeyi azaltmak için yağ veya losyon kullanabilir. Bazı insanlar kısa süren ve sandalyede otururken gerçekleştirilen masajı tercih ederler. Ancak iyi bir masaj oturumu bir saat ya da daha fazla sürmektedir. Terapistler hangi masaj türünü uygulamalarını belirlemek için ön sorgulama yapabilirler ya da ağrılı ya da gergin alanları bulmak için dokunma yoluyla bir değerlendirme yapabilir.

KAYGIYI AZALTIR 

Masajın etkileri konusundaki bilimsel kanıtlar oldukça sınırlıdır ancak bazı araştırmacıların  analizleri  masaj terapisinin etkili olduğu yönündedir. Örneğin tek bir masaj terapisi “kaygı durumu”nu düzeltmektedir. Kan basıncı düşmekte kalp hızı yavaşlamakta,  masaj birden fazla seanslar şeklinde alınırsa kaygı, depresyon ve sıkıntı gibi durumlar ortadan kalkarken ağrılarda da azalmalar olmaktadır.

ZARARI VAR MI? 

Normal koşullarda masaj terapi güvenli bir uygulamadır. Medikal masajı eğitim almış terapistler yapmalıdır. Masaj terapisinin yan etkileri, geçici ağrı veya rahatsızlık, morarma, şişme ve masaj yağı  olabilir.  Kanama bozuklukları olan veya hemogramında trombosit sayısı düşük olan kişiler, kan sulandırııcı kullananlar ağır masaj yaptırmaktan sakınmalıdırlar. Ayrıca kırk, açık veya iyileşen yaralar, cilt enfeksiyonları veya kemik erimesi olanlarda yapılmamalıdır. Tansiyon hastaları da masajdan fayda görebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güvenlik kamerası haberler alışveriş sitesi